Yeni Ambulanslarımızın Dağıtım Töreni

Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize gönderilen 19 ambulans, düzenlenen törenle Konya 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesine katıldı.

Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ambulans dağıtım programına, Konya Valisi Yakup Canbolat, Ak Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, Karayolları Bölge Müdürü Turgut Aydın, Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürü İsmail Çapoğlu, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Karatay Kaymakamı Bekir Yılmaz, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.Hasan Öznavruz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Gökhan Darılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, sağlıksız hayatın tadı ve anlamının olmadığını söyleyerek, sağlığı ve huzuru yerinde olmayan birinin kendisine, devletine, ailesine ve içinde yaşadığı topluma faydalı olamayacağı ifade etti. Vali Canbolat, “Dolayısıyla bugün filomuza kattığımız ve her kesimden hasta ve yaralıları hızlı bir şekilde taşıyarak vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşmasına önemli ve hayati bir hizmeti yerine getiren ambulanslar sağlık hizmetleri açısından çok önemli araçlardır. Hastalarımızın hayatlarının kurtarılmasında, zamanın değerinin ve bu anlamda ambulans filomuzun güçlendirilmesinin ne kadar büyük bir önem arz ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Sağlık Bakanlığımız bu yıl Konya’mızın araç filosuna dahil ettiği 19 araçla birlikte il ambulans komuta merkezi başhekimliği bünyesindeki ambulansların sayısı 116’ya çıkmakta özel ambulanslarla birlikte ilimizdeki toplam ambulans sayısı 163’e ulaşmaktadır. Hamdolsun ambulans helikopterimizle birlikte bu anlamda oldukça iyi bir hale geldik” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı ise, “Son 15 yılda Türkiye’nin sağlık alanında kat ettiği sağlık hizmetlerini hep beraber yaşıyoruz. Bizim geçmişten köklü olduğumuz alanlardan biride sağlık hizmetleri geliyor. Türkiye’nin son 8-10 yılda belki dünyanın en iyi sağlık hizmetleri veren bir ülke haline gelmesi çok anlamlı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu hayat kurtarıcı faaliyetlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci de, “15 Temmuz’da yaşanan işgal girişimi sonucu hayatını şehitlik rütbesiyle sonlandıran 240 kahramanımızı minnet ve şükranla anıyorum. Gazilerimize de acil şifalar niyaz ediyorum. İnsanımız her tür sağlık sorunu, 112 çağrı merkezimiz arandığı anda hayati önemde algılanarak takip edilir. Hastanın takibi, yerinde müdahale ile başlar ve sonrasında ileri yaşam desteği için en yakın sağlık kuruluşuna teslim edinceye kadar devam eder. Bu bilinç ile tıbbın en güç ve gerilimli alanlı olan 112 Acil Sağlık Hizmeti veren ekiplerimiz, 7/24 adeta maratoncu gibi hızlı ve atik hareket etmek zorundadır. Bu bağlamda Konya’da ilk 10 dakikada vakaya ulaşma süremiz yüzde 90’lar seviyesindedir. Toplam bin civarında çalışanımızla milletimize hizmetkar olmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Günlük ortalama 1190 çağrı alındığını ve 422 vaka için çıkış yapıldığını belirten Küçükkendirci, “2015 yılı itibariyle 2.540.000 Km yol kat ederek adeta dünyayı 62 kez turlayacak bir mesafe kat ettik. Yine kaliteden ödün vermeden kurduğumuz biyomedikal ve klinik mühendisliği ve Konya Simülasyon Merkezimizle sürekli kontrol ve eğitimlerimize devam ederek, Uluslararası Ambulans Rallisinde 2014 yılında birinci, 2015 yılında ikinci olarak kalitemizi taçlandırdık. Gönüllülük esasıyla hareket eden UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ekibimizle, İl dışı ve İl içi, Şırnak’tan Hatay’a kadar birçok olayda çorbada tuzumuz oldu. Bugün Bakanlığımız tarafından verilen 19 ambulans ile 112 araç kalitemizi bir tık yukarıya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu ambulansların, 5’i Karatay, 2’si Selçuklu, diğerleri Meram, Akşehir, Ahırlı, Altınekin, Bozkır, Çumra, Derbent, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Halkapınar ve Sarayönü ilçelerimize hayırlı olsun. Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Allah milletimizi ve devletimizi 15 Temmuz gibi büyük kazalardan ve acil müdahale gerektirecek küçük kazalardan korusun.” dedi.

Konuşmaların ardından filoya katılan ambulansların anahtar teslimi gerçekleştirildi. Yapılan kurdele kesiminin ardından ise program sona erdi.

13912873_10209888671804557_7105637124921258879_n.jpg19.JPG21.JPG9.JPG23.JPG24.JPG11.JPG4.JPG20.JPG18.JPG17.JPG16.JPG15.JPG8.JPG7.JPG6.JPG5.JPG12.JPG3.JPG2.jpg13.JPG14.JPG22.JPG25.JPG26.JPG27.JPG